Cpk s rjk
2005.03.11. 19:06
Cpk s rjk
Ktsgtelen, vannak hasonlsgok, de valban egy kzs stl szrmaznak?
Az egyik gy cirkl a vzben, mint egy lvedk, a msik lass mozgssal, mltsgteljesen szik, mint egy risi madr. A cpk s a rjk knnyen felismerhet tengeri cirklk, amelyek rendszertanilag azonos csoporthoz tartoznak. A Chondrichthyes osztlyba soroljk, mivel vzuk porcos, nem pedig csontos. (Grgl chondros-porc, ichthys-hal)
Hasonl fiziolgiai (lettani) s biokmiai „sajtossgokkal” is rendelkeznek. Szmos fajnl, a kicsinyek a nstny testn bell kelnek ki a tojsokbl, s lve ,,szletnek meg”. (elevenszlk) Sajtos mdszert hasznlnak a karbamid visszatartsra, hogy ss krnyezetkben fenntartsk testk vegyi anyagainak bels egyenslyt.
Az evolucionista biolgusok gy tartjk, hogy a tengeri llnyek e kt faja egy kzs stl szrmazik, amelynek megvoltak mindezek a tulajdonsgaik, azonban szmos klnbsg is jellemzi, ami tovbbra is problmkat okoz ennek a nzpontnak. A klsejkre jellemz feltn klnbsgek mellett, a cpk s a rjk klnbz mdon llegeznek, s ms-ms mdon mozognak a vzben.
A cpk lgzskor vizet vesznek a szjukba, ez tmossa a kopoltykat, majd a kopoltynylsokon keresztl kilvellik. Mivel a rjk tbbsge a mlyben lakik, a homokkal, iszappal, fvennyel teltett vzben nem tud a cpkhoz hasonlan llegezni. A fejtetn, a szemk mgtt, egy-egy nyls tallhat, amelyen keresztl tiszta vizet vesznek fel, s ez eljuttatja a kopoltykig. A vz ezutn a rja hasi oldaln lev kopolty-nylsokon t tvozik.
A cpk s rjk kzs snek krdse mg bonyolultabb vlik, ha figyelembe vesszk fajon belli vltozatossgukat (kb. 200-250 fajta cpt s 300-340 fajta rjt ismernk). A cpk forma s mret szerint nagyon klnbzhetnek, s mindenik sajtos mdon alkalmazkodott krnyezethez s trendjhez. A vz felsznhez kzel lk, mint pl. a Mako s a Thresher cpk, nagyon ramvonalas, s erteljes szk, kpesek gyors tonhalak vadszsra. A tengerfenken tpllkoz cpk testesek, jval lanyhbbak, mg a kagylevknek durva, vastag, kvezetszer zzfogaik vannak.
A rjk jellegzetes csoportjai a zsibbaszt rjk, frszhalak, vagy olyan vltozatos csaldok tagjai, amelyeknek vkony, ostorszer farkuk tsks (kznsges „mrges rja” nven ismertek). Egyesek pikkelyesek lehetnek, mint a cpk, vagy elevenszlk. A rjk teste laptott, lemezszer, t kopoltynylssal. Szjuk ltalban hasi oldalukon helyezkedik el. Nagy melluszonyaikat szrnyszeren mozgatjk. Farkuk ltalban hossz s vkony, szmos fajtnl egy vagy tbb les, mrgez tskvel, amivel fjdalmas sebeket ejthetnek. A rjk szlessge 25 cm-tl (az szak-nyugat atlanti fajtnl) 2 m-ig, hosszsga 4 m-ig (az ausztrliai fajtnl) vltozhat. Egyes kznsges mrges rjk a vz mlyn lnek. Seklyes ztonyokba rszlegesen beletemetkezve hernykkal, puhatest llatokkal s ms gerinctelenekkel tpllkoznak. Ms fajtik szles melluszonyaikkal kagylkat snak ki a homokbl vagy az iszapbl.
A Manta rjk a vzfelsznhez kzel sznak. A rjk kzl ezek a legnagyobbak, s egy sajtos, n. „csapkod” mozgs jellemzi ket. rdekessgk, hogy teljesen kiugranak a vzbl, valszn azrt, hogy eltvoltsk az lskdket. Makroplanktonokon s kis haltmegeken thaladva tpllkoznak. A zskmnyt oldalra fordulva, az elrenyl feji uszonyaikkal legyezik szles szjukba.
Az egyik lenygz fajtja a rjknak, a zsibbaszt rja. Ennek nagy, pros elektromos szerve van a melluszonyai s a feje kztt, amellyel erteljes sokkot kpes adni. Ezt vdekezsre, vagy az ldozat meglsre hasznlja. Hihetetlenl sszetett, klnleges llny: kpes ram kibocstsra idegimpulzus gerjesztsvel, olyan jellegzetes sejteket aktivlva, amelyek elektromos ramot termelnek. A zsibbaszt rjk mlyben lakk, gerinctelenekkel s apr halakkal tpllkoznak. Szles llkapcsukkal, valamint elektromossgukkal, ez a klnlegesen lusta rja-fajta kpes olyan mozgkony halakat megfogni, mint a lepnyhal, angolna, lazac vagy macskacpa.
rdekes mdon, az kori grgk s rmaiak ennek a jellegzetes rjnak az ramtst felhasznltk lpbetegsg kezelsre, krnikus fejfjsra s kszvnyre. A „narcotic” sz (rzstelent, kbt, altat), a zsibbaszt rja grg elnevezsbl, a „narke” szbl szrmazik. 1981-ben Dl-Afrika partvidkn, egy eddig nem ismert mlyvzi rjafajta, a Hexatrygon bickelli felfedezse egy msik mrges rja csald ltezsre mutat r. A mintapldny sajtos, mlyvzi letmdhoz alkalmazkod adottsgokkal rendelkezik. Ennek az j fajtnak a ltezse mg nagyobb bonyodalmat okoz azok szmra, akik evolcis fejldssel magyarzzk a rjk kialakulst.
Mivel a rjk s cpk porcos halak, a vzuk ltalban nem azonos mdon kvesedik meg, mint a csontos halak. A megkvesedett fog- s pikkelymaradvnyokrl szl feljegyzsekbl arra kvetkeztetnek, hogy a porcos halak sei nem klnbztek a mai porcos halaktl. Az evolcionista elmlet nem ad teljes kpet a cpk s rjk fejldsrl, sem a sajt osztlyukon bell, sem a tengeri evolci szlesebb rendszern bell. gy tartjk, hogy a csontos s porcos halak egymstl fggetlenl fejldtek ki, „br a fejldsi vonalak mg felfedezsre vrnak.”
A Chondrichthyes osztly tagjai kztti kapcsolat sincs teljesen tisztzva. A The New Encyclopaedia Britannica elismeri, hogy a cpk s rjk kapcsolata vltozan rtelmezhet: ,,Br mindkt csoportnak sok kzs jellemvonsa van, pl. a porcos vz, a kt csoport egymstl fggetlenl fejldtt ki prhuzamos folyamatban.” Az evolcionistk gyakran alkalmazzk a prhuzamos kifejlds gondolatt, hogy olyan hasonlsgokat tisztzzanak, amelyek ms okokbl nem kvetkezhettek be egy kzs s esetn. A magtl rthet magyarzat - az ugyanazon Teremt ltali alkots - „nem elismert.”
Elg nehz elfogadni, hogy kivlaszts ltal, vletlenszeren (a krnyezetek vletlen egymsutnjban), egy faj olyan jellegzetessgeket fejlesszen ki, mint pl. a porcvz, vagy az elevenszl kpesg. Az a felfogs teht, mely szerint az ilyen tulajdonsgok fggetlenl kifejldhetnek a klnbz fajokban, egyms kzti kapcsolat nlkl - a vak vletlenre tmaszkodva -, nem csupn sszertlen, hanem bizonytk nlkli is. Az evolciban hvk ezt ktfle ton prbljk magyarzni: a kzs jellemvonsokat arra hasznljk, hogy „bizonytsk” a kzs leszrmazst, de ha ez nem mkdik bizonyos okokbl, mindig kznl van a „prhuzamos evolci”, amelyre knytelenek visszatrni.
A msik elmlet, mely szerint a cpk s rjk kzti hasonlatossgok egy kzs stl val szrmazsukat tmasztja al, teljessgben bizonytk nlkli. Az satsi feljegyzsek sem mutattak r egy tmeneti llny ltezsre. A kvleti bizonytkokbl arra kvetkeztethetnk, hogy a cpk s rjk mindig cpk s rjk voltak. A lehetsges magyarzat, mely szerint teljesen, vgleges formban, s klnbzeknek voltak megalkotva Isten ltal, sokkal sszerbbnek tnik. Br mi nem tudjuk biztosra, hogy hny fajta volt mindenikbl kezdetben teremtve (lehet, csak nagyon kevs, de nagy vltozkonysgi lehetsggel mindenik fajon bell), de a bizonytkok gy is inkbb a teremtst tmasztjk al.
|